Publikováno: 24. 5. 2021

České centrum v Paříži otevřelo knihovnu s výstavou věnovanou Milanu Kunderovi

Výstavu Milan Kundera: Nostalgie po Evropě připravila v rekonstrukované knihovně Českého centra v Paříží Městská zemská knihovna v Brně.

@commons.wkimedia.org, autor: Elisa Cabot

Výstava akcentuje pojetí Evropy v myšlení Milana Kundery – tím je sdílení konkrétního souboru hodnot, které pak určují hranice Evropy, jež jsou z tohoto důvodu chápány jako pohyblivé. Koncipovaná je do dvou pater Českého centra. Z přízemí je návštěvník veden po točitém schodišti, jehož stěny zdobí fotografie Milana Kundery se známými zahraničními osobnostmi, autorova důležitá životopisná data nebo dobové plakáty k vydání jednotlivých románů. V horním patře, kde se nachází knihovna, výstava vrcholí. Kundera zde zapůjčil originály svých méně známých kreseb, které tu budou k vidění vůbec poprvé. „Zárodečné podoby kreseb vznikaly na zdech prvního francouzského bytu manželů Kunderových, aby zakryly jeho prázdnotu, ale i smutek po domově. [...]“ (T. Kubíček, ředitel MZK a autor výstavy)

Výstava je přístupná veřejnosti od 20. 5. do 5. 9. 2021.

Zdroj: paris.czechcentres.cz