Publikováno: 14. 12. 2022

Berlínská výstava Mohlo to také dopadnout jinak

Výstava v Německém historickém muzeu v Berlíně zvažuje na základě faktů historické možnosti, které v dějinách 19. a 20. století z různých důvodů nenastaly.

@museumsportal-berlin.de

Výstava Mohlo to také dopadnout jinak (Roads not Taken. Oder: Es hätte auch anders kommen können), která je v berlínském Německém historickém muzeu k vidění od 9. 12. 2022 (do 24. 11. 2024) si klade za cíl umožnit vidět dobře známá fakta v novém světle a podpořit pochopení dějin jako výsledku konstelace určitých rozhodnutí, činů a opomenutí.

Autoři výstavy odmítají, že by domýšleli fiktivní historii, dle svých slov jen zvažují na základě faktů možnosti, které existovaly, ale z různých důvodů nenastaly. Celkem výstava předkládá 14 důležitých okamžiků z historie Německa (od 20. do 19. století). Velká pozornost je věnována období nacismu a druhé světové války, například nezdařenému atentátu na Adolfa Hitlera v létě 1944, jeho nástupu k moci v roce 1933, krizi v Sudetech nebo možnosti prodloužení války v Evropě, kdyby se nacistům podařilo před postupujícími spojenci zničit klíčový most přes Rým v Remagenu. Kurátoři naopak neuvažovali třeba nad scénářem vítězství Německa ve druhé světové válce, to by bylo podle historika Dana Dinera čistá spekulace.

Mezi další historická zastavení patří například výstavba a pád berlínské zdi, Stalinova nóta s návrhem sjednotit Německo jako neutrální zemi, potenciální vývoj při vstupu Německa do první světové války nebo během meziválečné hospodářské krize.

Více o výstavě na webových stránkách muzea či zde.

Zdroj: museumsportal-berlin.de; ct24.ceskatelevize.cz