Publikováno: 17. 2. 2022

Berlín se pře o novou Kunsthalle

Berlínská umělecká scéna kritizuje vznik nové Kunstahalle v rámci bývalého letiště Tempelhof, za níž stojí soukromá bonnská Nadace pro umění a kulturu.

©stiftungkunst.de

Na projekt nově vzniklé Kunstahalle Berlin se snesla masivní kritika za komerční pozadí, problematické sponzorství i spojení s kontroverzními politiky. Kunsthalle Berlín od 29. ledna do 30. května prezentuje výstavu francouzského umělce Bernara Veneta v prostorách bývalého druhého a třetího hangáru letiště Tempelhof – tedy na ploše 8 000 m2. Na výstavu v červnu naváže další projekt s názvem Diversity United. Contemporary European Art. Kurátorem je Walter Smerling, který rovněž zakladatelem nadace a za nímž stojí řada sponzorů, korporací i politiků.

Berlínské umělkyně a umělci však nejsou vůbec nadšení a volají po bojkotu. Soukromý projekt nese pompézní název, který odkazuje na svébytnou tradici kunsthalle jako center živého umění města, čímž ve spojení s Berlínem implicitně vybízí k představě nového centra umění v Berlíně. Projekt je však kritizován z mnoha stran –např. že je až z poloviny financován z veřejných zdrojů, přičemž cílem projektu má být jen finanční profit pro tří klíčové postavy projektu a zároveň byznysu s uměním: kurátora Walter Smerling, aukčního experta Johanna Königa und vystavujícího Bernara Veneta. Zvláště silná kritika se na Kunsthalle Berlin snesla také s ohledem na budoucí výstavu Diversity United, která má navíc problematické politické pozadí, neboť proběhne v kooperaci Německa, Francie a Ruska. V Rusku již byla otevřena veřejnosti a těší se podpoře předních politiků, včetně Vladimíra Putina, což v kontextu současné krize na Ukrajině a diskutovaných spojení ruských a německých politiků jen přidává na kontroverzi. Pro berlínskou scénu kladoucí důraz na autonomní étos je toto zcela nepřijatelné. Z projektu Diversity United tak některé umělkyně a umělci již odstoupili. 

Více o projektu Kunstahalle a současné diskusi:

V Berlíne umelci bojkotujú novú Kunsthalle

″Diversity United″ macht nun doch in Moskau Station 

Berliner Exzess beim Streit um die Kunsthalle

Stránky projektu Kunsthalle Berlin: Kunsthalle Berlin