Publikováno: 21. 12. 2023

Arnoldova vila se otevře v lednu 2024

Arnoldova vila, kulturní památka, která je součástí nejstarší brněnské vilové kolonie založené v 60. letech 19. st., se po rekonstrukci otevře veřejnosti na začátku roku 2024.

Arnoldova vila se otevře v lednu 2024

Vila významného brněnského stavitele Josefa Arnolda, postavená v roce 1862 podle jeho vlastního návrhu a následně v letech 1909–1915 upravená další majitelkou Cecilií Hože ve stylu art deco si dochovala do dnešní doby autentický ráz a řadu původních prvků, ale nalézala se v havarijním stavu.

Cílem projektu Muzea města Brna je záchrana a důsledná památková obnova Arnoldovy vily, revitalizace proběhne s ohledem na architektonickou a historickou hodnotu, původní dispoziční a hmotové řešení a její nové funkční využití. Muzeum po obnově objekt přizpůsobí pro kulturně-vzdělávací komunitní účely: kulturní, badatelskou a komunitní činnost.

V lednu začnou vznikat dvě stálé expozice. Ta ve druhém patře bude vytvořena ve spolupráci s brněnskou židovskou obcí a bude mapovat historii tamních Židů. Ve třetím patře najdou návštěvníci výstavu Genius Loci věnovanou architektovi a staviteli vily Josefu Arnoldovi, dějinám budovy a jejímu stavebnímu vývoji. „Už od ledna nastoupí do vily pracovníci, kteří budou připravovat prohlídkové trasy, vzdělávací programy a kulturní akce i stálé expozice. Pilotní akce bychom rádi měli ve vile od konce ledna a naplno začne vše fungovat s otevřením zahrady v polovině května,“ komentuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Více o obnově Arnoldovy vily: zde

Zdroj: arnoldovavila.cz