Publikováno: 20. 3. 2023

150 let Uměleckoprůmyslového muzea

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně slaví 150. výročí svého založení; návštěvníky v rámci oslav čekají nové výstavy, workshopy i intermediální projekty.

@moravska-galerie.cz

Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie získala s rekonstrukcí nový koncept ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se věnuje nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky čeká stálá expozice, výstavy i nové zázemí, které exkluzivně pro Moravskou galerii připravili přední čeští designéři.

První z akcí, které proběhnou v rámci oslav, se stala vernisáž výstavy Za dobrý design autorského dua Vrtiška & Žák coby vítěze loňského ročníku ceny Czech Grand Design, spojená s vyhlášením nových nominací na toto prestižní ocenění za rok 2022.

Přesun vyhlášení nominací do Brna coby klíčové události na české designérské scéně přitom ředitel muzea Jan Press vnímá i v kontextu silné průmyslové tradice města. Připomíná progresivní prvorepublikový rozvoj i rozsáhlé investice do nové architektury, množství pozoruhodných stavebních realizací, ale také interiérového vybavení. „Potíž trochu je, že v Brně dnes nežije velká komunita designérů,“ poukazuje Press. Záměrem Uměleckoprůmyslového muzea je tak rovněž vytvářet nové impulsy pro zintenzivnění výuky designu na vysokých školách a podpořit lokální designovou i módní produkci.

Více o tématu přináší rozhovor na Českém rozhlasu: zde

Zdroj: brno.rozhlas.cz