Publikováno: 16. 10. 2023

Výstavní katalog: Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana

Vyšel objemný katalog k výstavě v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea, který obsahuje zajímavé příspěvky i desítky reprodukcí obrazů Zdeňka Buriana.

@mzm.cz

V brněnském Pavilonu Anthropos byla 21. června zahájena výstava věnovaná malířskému odkazu Zdeňka Buriana – především obrazovým rekonstrukcím pravěkého světa a jeho obyvatel s akcentem na Burianovo ztvárnění vývoje lidského rodu, života našich dávných příbuzných a předků, jejich interakcí s prostředím, které je obklopovalo. K výstavě Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana, postavené především na Burianových obrazech, vydalo Moravské zemské muzeum obsáhlý katalog

Nejrozsáhlejší příspěvek v katalogu je od historičky umění a kulturní antropoložky Barbory Půtové a pokouší ve zkratce zachytit historii malířských i sochařských rekonstrukcí pravěku, zejména doby kamenné a vývojových forem člověka. Další částí výstavního katalogu je drobná studie, věnovaná práci antropoložky Evy Vaníčkové a sochaře Ondřeje Bílka, kteří jsou autory některých již mediálně známých trojrozměrných rekonstrukcí našich prapředků, představených také na zmíněné výstavě.

Kostrhun, Petr;  Modlitba, Petr; Neužil, Oldřich; Půtová, Barbora; Vaníčková: Eva: Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana, Brno: Moravské zemské muzeum, 2023. 384 s.

Zdroj: mzm.cz; rozhlas.cz