Publikováno: 13. 12. 2021

VR-výstava o půdě dostupná na internetových stránkách

Jedno z pionýrských užití virtuální reality koncipované pro putovní výstavu Senckenbergova přírodovědného muzea ve Zhořelci je veřejně dostupné na nových webových stránkách.

©https://vr-bodenleben.senckenberg.de/

Inovační platforma německých kulturních institucí museum4punkt0 vychází ze staršího projektu Museum 4.0 zaměřeného na odpověď muzeí a kulturních institucí na digitální revoluci. V rámci této platformy spustilo v prosinci Přírodovědné muzeum v Zhořelci stránku s podrobnostmi k užití virtuální reality pro výstavní aplikaci s názvem „Dobrodružství půdního života“. Ta bylo koncipována jako putovní a s pomocí VR-stanice s brýlemi HTC-Vive a umožňovala ponořit se do 200krát zvětšených půdních biotopů, a to včetně detailních zvětšení jednotlivých půdních organismů.

Nyní tuto výstavu může zažít každý, a to díky nově spuštěné stránce: vr-bodenleben.senckenberg.de.

Vedle toho spustilo toto muzeum již v červnu bezplatnou veřejnou aplikaci do mobilu s názvem BODENTIER hoch 4, která umožňuje rozpoznávat půdní organismy jako brouky, mravence, stejně jako asi 260 druhů dvounožek, stonožek a vší. Nálezy jsou zaznamenávány v rámci Senckenbergovy výzkumné databáze "Edaphobase", tj. objevy jsou také zobrazeny na mapě, a obohacují tím obecné znalosti o půdních zvířatech. Aplikaci lze rovněž využít jako vzdělávací pomůcku při práci se školní třídou.

Více o aplikaci: BODENTIER hoch 4.

Zdroj: museum4punkt0.de