Publikováno: 28. 4. 2022

Virtuální výstava pandemické módy

Mezinárodní výbor pro muzea a sbírky kostýmů, módy a textilií Mezinárodní rady muzeí (ICOM Costume) představuje virtuální výstavu ochranných masek. 

Zdroj: icom.museum

Ochranná maska se stala předmětem kontroverzí, jakož i součástí identity, politického postoje, ať již se jednalo o průmyslový, podomácku vyrobený, řemeslný, umělecký nebo performativní výrobek. Proto také výbor ICOM Costume se zapojil do akce zaměřené na masky vyrobené během pandemické krize. Bylo zřejmé, že některá muzea budou masky sbírat, ať už pro sociologické či etnografické účely, a to v rámci doplnění stávajících módních kolekcí masek textilního průmyslu, módních domů a krejčovství. Tento malý kousek textilu, papíru či jiného materiálu se stal bezesporu symbolem doby. Maska, již nosí všichni všude na celém světě bez ohledu na pohlaví, věk, náboženství, tradice či kulturu. 

Myšlenka virtuální výstavy byla logickým výsledkem rovněž s ohledem na pandemická omezení pro fyzické návštěvy kamenných muzeí. Tato výstava, první svého druhu, je výsledkem mezinárodní spolupráce několika muzeí a byla koncipována obdobným způsobem jako výstava tradiční. Její vytváření stálo na dvoutýdenních virtuálních setkání a muzejní práci. Výstava pracovala se sbírkou více než 100 masek a je dostupná v jazycích Mezinárodní rady muzeí, tj. v angličtině, francouzštině a španělštině.

Více informací: Info – Clothing the Pandemic

Výstava je přístupná zde: Clothing the Pandemic

Zdroj: icom.museum