Publikováno: 12. 1. 2022

Virtuálně do starověké Mezopotámie

Virtuální výstava Getty využívá nejmodernější technologie 3D digitalizace.

@getty.edu

Kalifornská instituce Getty, která sdružuje Getty Conservation Institute, Getty Foundation, J. Paul Getty Museum a Getty Research Institute, představuje novou virtuální výstavu Mesopotamia. Výstava ve fyzické podobě byla instalována v srpnu 2021 v prostorech Getty Villa v Los Angeles ve spolupráci s pařížským muzeem Louvre.

Více než 130 původních sbírkových předmětů, některé z nich staré více než 5 tisíc let, bylo digitalizováno procesem fotogrammetrie nebo v některých případech skenerem využívajícím tzv. strukturované světlo. Cílem bylo zachytit co nejpřesnější detaily s přesností na desetinu milimetru. Uživatelé tak mohou pozorovat jednotlivé otisky tvořící klínové písmo nebo drobné praskliny na povrchu hliněných destiček.

Virtuální výstava provede zájemce jednotlivými místnostmi, které chronologicky představují příběh mezopotamské civilizace od jejího počátku až po úpadek v 1. století našeho letopočtu.

Výstava MESOPOTAMIA

Zdroj: getty.edu