Publikováno: 9. 8. 2022

Ve stanicích metra probíhá výstava českých umělců

Ve stanicích metra Muzeum a Můstek byly reklamní plakáty nahrazeny díly mladých českých umělců.

Ve stanicích metra probíhá výstava českých umělců

Do neděle 14. srpna je možné na přestupních stanicích metra Muzeum a Můstek zhlédnout výstavu The Next Stop? Čtyři desítky mladých českých umělců se zde prezentuje ve výkladních skříních, kde běžně mohou cestující vidět komerční reklamy. Prezentována je fotografie, kresba, malba, videa i objekty. Koncept výstavy je převzat z jiných světových metropolí.

Zatím co předchozí dva ročníky projektu instalovaly umělěcká díla do obchodních výloh (2020) a soukromých bytů (2021), třetí ročník projektu ARTakeaway 2022 se uskuteční v prostorách metra, konkrétně na frekventovaných přestupních stanicích Můstek a Muzeum. Ve světle událostí posledních dvou let se projekt tematicky soustředí na utopické a naivní světy. Jak uvádí webové stránky projektu: „Podobně, jako futurismus projektoval budoucí světy ovládané technikou, chceme se soustředit na budoucí světy, v kterých vládne princip harmonie a funkčního společenství – největší inspirací nám je v tomto směru říše zvířat a rostlin. Prostory metra slouží mimo jiné jako kryty před potenciální katastrofou, my v tomto prostoru chceme stvořit svět, před kterým se schovat nechceme."

Výstava bude mít i svůj narativní rozměr - bude ji možné projít z perspektivy příběhu, který si návštěvníci budou moci stáhnout na našich webových stránkách nebo prostřednictvím QR kódů instalovaných přímo na místě. Příběh bude fungovat jako dramaturgické vodítko, rámec, v němž se budou jednotlivá díla skládat jako celek.

Výstava vznikla v rámci iniciativy ARTakeaway, která si klade za cíl vytvářet živý dialog mezi umělci a širokou veřejností. Účelem iniciativy je přiblížit současné umění i neerudovanému publiku, a to především vytržením děl z jejich přirozeného galerijního prostředí. Tvůrci iniciativy hledají místa, kde by umění mohlo rezonovat a vytvářet nové kontexty, které jsou výzvou nejen pro umělce, ale i pro diváky.

Více informací na webových stránkách projektu nebo v článku na portálu DesignMag.

Zdroj: artakeaway.cz; designmag.cz