Publikováno: 8. 3. 2023

Vatikán vrací Řecku antické mramory z Akropoly

Vatikán a Řecko uzavřely dohodu o vrácení zlomků sochařské výzdoby Parthenonu.

Vatikán vrací Řecku antické mramory z Akropoly

Vatikán a Řecko uzavřely dohodu o vrácení tří zlomků sochařské výzdoby ze starověkého chrámu Parthenon, které byly poslední dvě století ve sbírkách Vatikánských muzeí. Zlomky jsou částí pozůstatků 160 metrů dlouhého vlysu, který se táhl kolem vnějších zdí chrámu zasvěceného Aténě, bohyni moudrosti.

Představitelé Řecka vyjádřili naději, že tento krok podnítí další země, aby následovaly příklad Vatikánu a vrátily další artefakty z Akropole do země původu. To se týká zejména Velké Británie, se kterou letos opět ztroskotala další kola jednání o návratu značného podílu mramorové výzdoby chrámu Parthenon, které má ve svých sbírkách aktuálně Britské muzeum společně z řadou dalších antických artefaktů z Atén, například sochou karyatidy z dalšího akropolského chrámu Erechtheion.

V případě Vatikánu ovšem nejde o mezistátní dohodu, o jakou Řecko usiluje s Velkou Británií. Sochy byly vráceny jako "ekumenický dar" přímo řecké ortodoxní církvi. Slavnostní přijetí zlomků v Aténách je naplánováno na 24. březen.

Celý článek zde.

Zdroj: apnews.com