Publikováno: 10. 4. 2024

Války ničí další kulturní památky a umělecké prostory

Článek Petry Lexové se věnuje probíhajícím konfliktům na Ukrajině a v pásmu Gazy z pohledu decimace kulturních památek a dopadu na fungování místních uměleckých komunit.

Války ničí další kulturní památky a umělecké prostory

Zatím poslední poničenou památkou na Ukrajině je Státní Mykhailo Boichuk akademie dekorativního umění a designu v Kyjevě, která čelila ruskému náletu na konci března 2024. Výbuch naštěstí téměř nikoho nezranil. Poničená Akademie tak přibyla na aktuální seznam poškozených nebo zničených kulturních míst po celé Ukrajině, který od roku 2022 eviduje organizace UNESCO. V současnosti se na seznamu nachází 346 kulturních a uměleckých památek.

Útokům čelí i památky a organizace v oblasti Gazy, na které rovněž upozorňuje a vybízí k jejich ochraně UNESCO. K 7. březnu organizace ověřila poškození 41 míst, z toho 10 důležitých náboženských budov, 22 historických staveb a míst uměleckého významu, 2 depozitáře movitého kulturního dědictví, 3 památky, 1 muzeum a 3 archeologická naleziště. Na seznam organizace bylo nově zapsáno i archeologické naleziště ze čtvrtého století se zbytky klášterního komplexu Saint Hilarion.

Celý článek Petry Lexové je k přečtění na Artalk: zde

Zdroj: artalk.cz