Publikováno: 20. 3. 2023

V Mussoliniho rezidenci vznikne muzeum holokaustu

V Římě vznikne nové muzeum holokaustu v areálu vily Torlonia, která sloužila mimo jiné jako římské sídlo italského diktátora Benita Mussoliniho.

V Mussoliniho rezidenci vznikne muzeum holokaustu

V Římě vznikne nové muzeum holokaustu, které bude mimo jiné připomínat deportaci členů jedné z nejstarších židovských komunit mimo Blízký východ. Muzeum se má nacházet v areálu vily Torlonia, která sloužila mimo jiné jako římské sídlo italského diktátora Benita Mussoliniho. O muzeu holokaustu rozhodla římská radnice již dříve, tento týden však vláda schválila rozpočet na jeho vybudování. Stavební práce by měly začít v první polovině roku 2023.

Umístění nového muzea má i symbolický význam. V jedné z hlavních budov komplexu měl v letech 1925 až 1943 svou soukromou rezidenci italský diktátor Mussolini. Ten v roce 1938 zavedl v Itálii rasové zákony podle vzoru Německa, které omezily práva židovské menšiny. V říjnu roku 1943 pak přepadla okupační vojska nacistického Německa ve spolupráci s místními fašistickými kolaboranty ghetto, kde žila jedna z nejstarších židovských komunit v Evropě. Přes 2000 římských Židů bylo odvezeno do koncentračních a vyhlazovacích táborů, válku již přežilo pouze 16.

V Itálii aktuálně působí řada muzeí a památníků věnovaných holokaustu, ani jeden se ale nenachází v hlavním městě. Římské muzeum holokaustu (Fondazione Museo della Shoah) zatím působí ve online prostoru a nabízí tematické virtuální výstavy nebo publikace.

Více informací zde.

Zdroj: archiweb.cz