Publikováno: 24. 6. 2022

Téma kulturního dědictví během českého předsednictví Rady EU

Jak se v následujících měsících do programu českého předsednictví promítne téma kulturního dědictví? Jaké události nás čekají?

Téma kulturního dědictví během českého předsednictví Rady EU

Od 1. července do 31. prosince 2022 bude Česká republika opět předsedat Radě Evropské unie. Portál Kreativní Evropa přináší přehled mezinárodních událostí v oblasti kulturního dědictví, do kterých se české předsednictví může promítnout.

26. generální konference ICOM Praha

Od 20. do 28. srpna bude Praha hostit generální konferenci ICOM. Na 26. generální konferenci ICOM Praha 2022 se sejde na 2000 kulturních a muzejních profesionálů z celého světa, kteří budou určovat směr muzejního sektoru minimálně na další tři roky.

Summit Evropského kulturního dědictví

Pouhý měsíc po tomto zasedání, ve dnech 25. až 27. září, bude Praha hostit další velkou akci. Před několika dny se ministr kultury Martin Baxa setkal s generálním tajemníkem organizace Europa Nostra Sneškou Mihailovićem a jednal s ním o možnostech spolupráce v oblasti kulturního dědictví v souvislosti s nadcházejícím Summitem evropského kulturního dědictví 2022. Summit byl zařazen do programu českého předsednictví v Radě Evropské unie a koná se u příležitosti 30. výročí zápisu historického centra Prahy na Seznam světového dědictví UNESCO. Na programu summitu bude debata o politice evropského dědictví a slavnostní předávání Cen evropského dědictví / Cen Europa Nostra 2022.

Výzvy současné evropské památkové péče

Po skončení summitu Europa Nostra se v Praze uskuteční další konference, kterou pořádá Národní památkový ústav. Sejde se na 200 odborníků z oblasti kultury a památkové péče, aby diskutovali o aktuálních tématech udržitelnosti kulturního dědictví, klimatických změnách, obnově ukrajinského dědictví a otázkách cestovního ruchu před a po covid 19.

Zdroj: kreativnievropa.cz