Publikováno: 19. 1. 2023

Systematické rabování ukrajinských muzeí

Podle tvrzení mezinárodních expertů a přímých svědectví Rusové z okupovaných území Ukrajiny ukradli organizovaně desítky tisíc historických artefaktů.

Systematické rabování ukrajinských muzeí

Deník The New York Times informuje o tom, že na Ukrajině dochází k systematickému rabování národního kulturního dědictví. Potvrzuje to mimo jiné James Ratcliffe z britské organizace Art Loss Register, která shromažďuje informace o ukradených uměleckých předmětech. Drancování ukrajinských muzeí ruskými vojáky je podle tisku co do rozsahu největší loupeží umění od dob druhé světové války.

Zastavilo pět velkých náklaďáků. Stejně tak řada vojenských vozidel, která převážela ruské agenty, kteří do muzea vnikli několika dveřmi. Byl to pečlivě naplánovaný, vysoce organizovaný útok ve vojenském stylu – na muzeum umění.“ (ze svědectví ředitelky Regionálního muzea umění v Chersonu)

Na situaci, o níž referoval tisk The New York Times, reagoval historik Michal Stehlík v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdroj: nytimes.com; plus.rozhlas.cz