Publikováno: 29. 3. 2013

Současný stav knihovny Centra pro prezentaci kulturního dědictví a nejnovější přírůstky

Knihovna Centra nabízí v současné době zájemcům oboru muzeologie téměř 1000 nejnovějších převážně anglicko-jazyčných publikací. Katalog publikací je online na www.emuzeum.cz/knihovna-centra/. Nejnovějšími přírustky jsou publikace newyorského muzea umění MoMA a Muzea umění Olomouc. Aktuálním projektem knihovny je tvorba speciálních fondů muzejních materiálů, které nejsou ve formě publikace či periodika.

Mezi nejzajímavějšími přírůstky posledních dní mohou být zmíněny například publikace newyorského Muzea moderního umění MoMA zabývající se vzdělávací činností občanů trpících stařeckou demencí Meet Me: Making Art Accessible to People with Dementia z roku 2009, která je pravděpodobně jediným výtiskem v České republice, či publikace Muzea umění Olomouc prezentující historický vývoj muzea v letech 1951-2011. Tato publikace z minulého roku, editovaná prof. Pavlem Zatloukalem, je plná kvalitních obrazových příloh dokumentující vývoj sbírek muzea od pozdní renesance až do současnosti.

Novinkou knihovny jsou také speciální fondy muzejních materiálů, které se nedají považovat za publikace či periodika. Badatelům potencionálně velmi přínosné materiály jsou rozděleny do následujících kategorií: obecně propagační, katalogy expozic a výstav – českých i zahraničních institucí, materiály týkající se výstavní činnosti, pracovní listy a letáky dětských programů, materiály o digitalizaci v muzeích, materiály diskutující konzervaci a restaurování a materiály týkající se využití moderních informačních a komunikačních technologií.

Knihovna je přístupná pouze pro prezenční studium ve studovně Knihovny Národního muzea každé pondělí od 10.00 do 18. 00 hodin, a v jiné pracovní dny po domluvě s pracovníky Centra pro prezentaci kulturního dědictví. V případě zájmu kontaktujte pracovníky na emailové adrese centrum@nm.cz.

Katalog knihovny Centra pro prezentaci kulturního dědictví a další doplňující informace o fondech knihovny zde