Publikováno: 24. 5. 2022

Muzeum Majdanu dokumentuje válku na Ukrajině

Kromě péče o předměty připomínající protesty z roku 2014 se muzeum snaží vytvořit sbírku dokumentující aktuální válečný konflikt.

Muzeum Majdanu dokumentuje válku na Ukrajině

Kyjevské Muzeum Majdanu vzniklo v roce 2014 s cílem uchovávat a prezentovat předměty dokumentující bouřlivé demonstrace, které vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a vzniku prozatímní vlády. Více než 4 tisíce artefaktů (mezi nimi doma vyráběné nebo dekorované transparenty, vlajky a stany nebo zbraně použity demonstranty a policisty k potlačení protestů) je nyní bezpečně uloženo na místě, kterého poloha není veřejně známá.

Kromě péče o vlastní sbírky se ale zaměstnanci muzea rozhodli také zachraňovat a sbírat předměty dokumentující aktuální váleční konflikt v zemi. Zájem mají zejména o předměty, které mají emocionální hodnotu nebo vyprávějí příběhy jejich předchozích vlastníků. Mezi jejich akvizice tak patří například keramický džbán ve tvaru kohouta, který neporušený přestál bombardování města Boroďanka a stal se symbolem pro ukrajinskou i světovou veřejnost. Muzeum také zachránilo řadu osobních předmětů denní potřeby z měst, kterých obyvatelé museli utéct před konfliktem (zařízení ostřelované školky, učebnice a oděvy z ruin soukromých domů a bytů). Silným mementem je několik doma vyrobených bílých vlajek z povlečení, kterými dávali obyvatelé Buče signál kapitulace ruským jednotkám.

Celý článek zde.

Zdroj: theguardian.com