Publikováno: 14. 9. 2023

Manchesterské muzeum vrací předměty australské domorodé komunitě

Více než 100 exponátů navrací Manchesterské muzeum domorodé komunitě Anindilyakwa v Austrálii.

@museum.manchester.ac.uk

5. září 2023 proběhl předávací ceremoniál, během kterého museum reaptriovalo 174 předmětů kulturního dědictví, původně náležících Aboridžincům z kmene Anindilyakwa. Muzeum spolupracovalo s Australským institutem domorodých studií a studií ostrovů v Torres Strait Islander (AIATSIS) a Zemskou radou Anindilyakwa za podpory UNESCO po dobu tří let, aby určilo nejvhodnější místo pro vrácení předmětů. Zaměstnanci muzea byli osobně přítomni části konzultačního procesu a na pozvání lidu Anindilyakwa navštívili jejich ostrov Groote Eylandt. Předávací ceremoniál poté proběhl v Manchesterském muzeu za přítomnosti zástupců z kmene Anindilyakwa.

Muzeum uvedlo, že projekt repatriace připravuje cestu pro budoucí spolupráci mezi Anindilyakwa komunitou a Manchesterským museem. Mezi vrácenými předměty ze sbírky muzea je například soubor panenek vyrobených z mušlí, v jazyce Anindilyakwa známých jako Dadikwakwa-kwa. Panenky inspirovaly projekt Dadikwakwa-kwa, vedený deseti umělci z Anindilyakwa Art Centre, finalisty v National Aboriginal a Torres Strait Islander Art Awards v letošním roce. Dvě umělkyně, podílející se na projektu, byly součástí delegace žen Anindilyakwa, která se účastnila předávání artefaktů původní komunitě na začátku září.

Více o tématu: zde

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com; museum.manchester.ac.uk