Publikováno: 9. 5. 2022

Komiksová kniha o romském holokaustu

Nakladatelství KHER, soustředící se na podporu literatury a jazyka Romů, vydalo česko romský překlad komiksu původem polské Romky Sofie Taikonové Žofi Z-4515. Jedná se o první komiks v České republice o holokaustu Romů a Sintů.

@kher.cz

Komiks původem polské Romky Sofii Taikonové Žofi Z-4515, který vychází u příležitosti výročí konce druhé světové války, perspektivou dítěte připomíná její dlouhá léta přehlíženou kapitolu – perzekuci Romů a Sintů a jejich systematickou fyzickou likvidaci.

Osmdesát let uplynulo od okamžiku, kdy v rodině jedenáctileté Sofii Taikonové rozené Brzezinské zazněla osudná slova: „Děti, utíkejte se schovat do lesa!“ Kolem našeho domu začali obcházet němečtí vojáci. Hledali Romy.“ Psal se rok 1942 a Sofii se život obrátil naruby. O pár let později bude z šestičlenné rodiny jediná, kdo živá vyjde z bran koncentračního tábora a na niž navzdory prožité tragédii nakonec ve Švédsku čeká spokojený a naplněný život.

Nakladatelství KHER vydává česko-romský autobiografický grafický román Žofi Z-4515, první komiks v České republice o holokaustu Romů a Sintů, jehož originální švédsko-kalderašské vydání z roku 2005 vyhrálo cenu Artists against Nazism.

Zdroj: romea.cz