Publikováno: 21. 6. 2024

Cena Adolfa Heyduka 2024

Veřejnost může nominovat památky, muzea či lokality, která jsou přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům.

Cena Adolfa Heyduka 2024

Cena Adolfa Heyduka 2024 byla vyhlášena v rámci odborného semináře Památky pro každého Žamberk 2024. Do soutěže lze nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky či malá muzea zaměřená na industriální dědictví, které jsou nejvíce přátelské ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům.

Památky jsou rozděleny do dvou kategorií:

• Památky UNESCO a národní kulturní památky
  • Regionální památky

Navrhovat památky do obou kategorií nebo hlasovat můžete na stránkách Hugo na cestách do 30. března 2025.

Do soutěže nelze přihlásit státní a městská muzea. Nominovat nelze ani bývalé hrady, zámky, kláštery apod., které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou, hospice apod.

V případě geologických lokalit a přírodních památek hledají pořadatelé například bývalý důl proměněný ve skanzen nebo naučnou stezku ke stěnám, procházku zajímavými místy. U technických památek a památek industriálního dědictví chtějí pořadatelé soutěže ocenit ty, kteří nejen uchovají technické poklady, ale také odstraňují bariéry při jejich objevování a věnují se specifickým potřebám lidí se znevýhodněním při poznávání tohoto druhu památek.

Více informací: zde

Zdroj: propamatky.info