Publikováno: 24. 1. 2023

Britské muzeum nebude používat pojem mumie

Pojem mumie podle muzea potláčí aspekt lidskosti a mělo by ho nahradit označení mumifikovaný, pokud možno včetně jména nebo charakteristiky takto pohřbené osoby.

Britské muzeum nebude používat pojem mumie

Londýnské Britské muzeum již nebude používat pojem mumie a doporučilo ho nepoužívat ani návštěvníkům. Nahrazuje ho spojeními jako mumifikovaný člověk či mumifikované ostatky, doplněny jménem nebo charakteristikou osoby, pokud je tento údaj znám. Jak vysvětlila mluvčí muzea, díky nové terminologii si návštěvníci budou moct lépe uvědomit, že před nimi jsou vystaveny nikoliv předměty, ale ostatky lidí. Tomu specificky v případě mumifikovaných ostatků často brání i populární kultura, ve které dominuje obraz mumií jako nelidských strašidel nebo postav z hororového žánru. Britské muzeum se tak přidává do diskuse o etickém zacházení s lidskými ostatky v muzeích, která již například v Německu vedla k vzniku rozsáhlých metodických pokynů pro zacházení a péči o tento typ sbírek. Pojem mumie je v britském prostředí navíc nerozlučně spjat s koloniálním kontextem, zejména kontroverznímu zacházení s mumifikovanými ostatky z území dnešního Egypta a okolních zemí v době britské koloniální nadvlády.

Nové názvosloví se již objevilo i v dalších britských muzeích, jako Great North Museum: Hancock v severoanglickém Newcastlu nebo Národní skotské muzeum v Edinburghu.

Celý článek zde.

Zdroj: novinky.cz