Publikováno: 29. 7. 2024

American Museum of Natural History vrátí stovky lidských ostatků

Muzeum pracuje na návratu více než 2000 těl původních Američanů a dalších tisícek rituálních předmětů v souladu s novou legislativou.

American Museum of Natural History vrátí stovky lidských ostatků

American Museum of Natural History zveřejnilo informace o průběhu navrácení lidských ostatků ze svých sbírek v souladu s novou legislativou platící od začátku letošního roku. Muzeum má aktuálně ve sbírkách kolem 2000 ostatků příslušníků některého z kmenů původních obyvatelů Ameriky, kterých se novela vyhlášky NAGPRA týká, a také rituální a pohřební předměty řádově v tisicovkách předmětů. Muzeum prohlásilo, že po více než 400 konzultacích a sedmi setkáních s představiteli domorodých kmenů již vrátilo 124 ostatků a 90 předmětů. Zavřené zůstavají dvě expozice muzea věnované regionům Východních lesů a Velkých plánin, kterých integrální součástí byly autentické předměty z provenience původních kmenů. Jako alternativu plánuje muzeum v říjnu otevřít dočasnou výstavu, v rámci které představí své další plány týkající se svých sbírek pocházejících z kultur původních Američanů a jejich budoucí repatriace a prezentace.

Výrazně menší pokrok zaznamenalo muzeum v oblasti výzkumu provenience a repatriace své druhé sbírky obsahující lidské ostatky. Lékařská sbírka obsahuje kolem 400 těl chudých newyorčanů, kteří zemřeli ve 40. letech minulého století a ke kterých ostatkům se nikdo nepřihlásil, takže skončily ve sbírkách různých lékařských fakult.

Ceý článek zde.

Zdroj: nytimes.com