Publikováno: 1. 7. 2024

Sněmovna schválila uzákonění veřejných kulturních institucí

Sněmovna 28. 6. 2024 schválila uzákonění veřejných kulturních institucí – výhodou má být možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů a omezení politických zásahů do jejich činností.

Sněmovna schválila uzákonění veřejných kulturních institucí

Vládní návrh zákona zakotvuje nový typ právnické osoby, veřejnou kulturní instituci, jako další možnost k příspěvkovým organizacím. Příspěvkové organizace především nemohou dlouhodobě finančně plánovat, neboť jsou v první řadě závislé na každoročním příspěvku od zřizovatele, stojí v důvodové zprávě.

Veřejná kulturní instituce je koncipována jako alternativa k příspěvkovým organizacím, které jsou v některých ohledech a v některých oblastech kulturního života považovány za překonané a nedostačující nárokům současné doby. Pro oblast paměťových a sbírkotvorných institucí je v danou chvíli stále optimální varianta příspěvkové organizace, proto není transformace příspěvkových organizací na veřejné kulturní instituce ze zákona povinná.Nejvyšším orgánem veřejné kulturní instituce bude podle návrhu zákona správní rada, kterou jmenuje zřizovatel. Správní rada jmenuje ředitele, kontrola bude v pravomoci dozorčí rady jmenované zřizovatelem. Veřejné kulturní instituce tím nemají být pod politickým vlivem. Jejich řízení se bude podle předlohy účastnit odborná veřejnost, ve správní radě bude mít aspoň třetinové zastoupení.

Přeměna současných příspěvkových organizací na veřejné kulturní instituce má být dobrovolná, na rozhodnutí zřizovatele.

Zdroj: mkcr.cz; operaplus.cz; mkcr.cz