Publikováno: 20. 2. 2023

Rekonstrukce Archeologického muzea v Aténách

Neoklasicistní budova by měla projít rekonstrukcí s plánovanou moderní přístavbou.

Rekonstrukce Archeologického muzea v Aténách

Na slavnostní tiskové konferenci za účasti řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise byla minulý týden představena podoba rekonstrukce a přístavby Archeologického muzea v Aténách. Budova muzea, která byla postavena v letech 1866-74, má v současnosti prostory k vystavení pouze 10 % bohatých sbírek pravěkého a antického umění. Nová přístavba z dílny ateliéru Davida Chipperfielda bude zahrnovat 20 tisíc metrů čtverečních nových výstavních prostorů (trojnásobek současné výstavní plochy) včetně dvou pater podzemních galerií, prodejna vstupenek, šatna, obchod a restaurace a přednáškové a edukační místnosti. Součástí projektu je i rozlehlá zahrada v starořeckém stylu, která má být přístupná návštěvníkům i veřejnosti. Nový vchod, který by měl být přístupný přímo z úrovně ulice, má za cíl navázat silnější vztah k místním obyvatelům a skleněná fasáda zas umožní kolemjdoucím náhled do expozic. Design přístavby muzea byl inspirován zejména novými muzejními projekty v Berlíně - architektonický ateliér se v minulosti podílel na rekonstrukci Neues Museum na berlínském Muzejním ostrově.

Představení plánu rekonstrukce bylo v Aténách doprovázené rozsáhlými protesty - nikoliv však kvůli přístavbě, ale kvůli plánované změně statutu muzea jako vládní příspěvkové organizace. Občané se obávají, že to povede k privatizaci muzea a jeho bohatých sbírek, které jsou nyní majetkem Řecka a jeho občanů.

Celý článek v The Art Newspaper nebo DesignMag.

Zdroj: theartnewspaper.com; designmag.cz