Publikováno: 23. 8. 2024

Současný stav polských kulturních institucí

Článek kritičky umění Karoliny Plinty, žijící ve Varšavě, o změnách a konstantách polských uměleckých institucí.

Současný stav polských kulturních institucí

Článek navazuje na předchozí autorčin text o odvolání ředitele Národní galerie Zachęta, zastánce konzervativního umění, Janusze Janowského. Problematizuje zrušení výstav z programu bývalého ředitele, neboť se jedná o precedens v institucionální politice, který se rychle může stát normou. Jako další porušení institucionálnách norem Plinta hodnonotí odvolání Piotra Bernatowicze z funkce ředitele Centra současného umění na zámku Ujazdowski.

Autorka dále komentuje současnou situaci v Muzeu umění v Lodži či Muzeu současného umění v Krakově.

Celý článek Změny a konstanty polských uměleckých institucí naleznete v červencové čísle měsíčníku Art&Antiques.

Zdroj: artantiques.cz