Publikováno: 2. 11. 2023

Recenze: Nová expozice v Tate Britain

Letos se veřejnosti otevřela londýnská galerie Tate Britain s novou expozicí britského umění od 16. století do současnosti silně akcentující sociální dějiny umění.

Recenze: Nová expozice v Tate Britain

Nová expozice v Tate Britain nahradila předešlou, otevřenou roku 2013, která si tehdy vysloužila uznání veřejnosti i odborníků. Navzdory své spektakulárnosti prezentovala vystavená díla tradičním způsobem, chronologicky. O deset let později nepřichází nová expozice s výrazně odlišným přístupem, ačkoli se vystavená díla pokouší představit s ohledem na sociálně-politické perspektivy.

Rozhodnutí ponechat chronologické členění expozice pravděpodobně nevycházelo jen z kurátorské preference tradičního, lineárního vyprávění dějin umění, ale i z pragmatičtějších institucionálních důvodů, jako je například logistická náročnost přesunu stovek děl či zaštítění jednotlivých sekcí sbírky konkrétními kurátory.

O kurátorské koncepci, architektonické podobě a přístupnosti nové expozice v Tate Britain se ve své recenzi pro Art antiques věnuje kurátorka a teoretička současného umění Markéta Mansfieldová.

Zdroj: artantiques.cz