Publikováno: 23. 8. 2023

Recenze: Architektura paměti (Gočárova galerie v Pardubicích)

Po rekonstrukci a re-brandingu již částečně otevřela své nové dveře Gočárova galerie v Pardubicích. Její první výstavu recenzuje David Bláha pro portál Artalk.

Recenze: Architektura paměti (Gočárova galerie v Pardubicích)

Po rekonstrukci a re-brandingu již částečně otevřela své nové dveře Gočárova galerie v Pardubicích. Otevření celého objektu, včetně přidružených institucí, proběhne koncem září. První výstavou v objektu tzv. Automatických mlýnů byla multimediální výstava Architektura paměti (23. června - 20. srpna 2023). Při příležitosti obnovy a otevření automatických mlýnů ve zkušebním provozu byli z Čech i zahraniční pozváni současní umělci, kteří reflektují vztah paměti a architektury. V minimalistické instalaci do prostoru expozice mohli návštěvníci vidět převážně videa, která reagují na různé budovy a vzpomínky na ně. Lidská paměť proměňuje význam místa a touha po proměnlivosti často na půdoryse pozměněného, či očištěného vnímání architektonických prostor. David Bláha se ve své recenzi pro portál Artalk ovšem nezaměřuje pouze na samotnou výstavu, ale také na prostor nové budovy galerie.

"Celý zážitek z návštěvy Gočárovy galerie mi silně připomínal situaci, kdy přijdete na večírek ke známým příliš brzo, sedíte trochu trapně na gauči a snažíte se s nimi trochu bavit, ale oni ještě pobíhají kolem s vysavačem, připravují pohoštění a poslouchají vás jen tak na půl ucha. Chápu důvody využít letní sezony a nechat první zájemce a nedočkavce nakouknout za oponu prací, nejsem si však jistý, jestli to galerii spíše neškodí."

Pohledy do minulosti i útrob Automatických mlýnů (artalk.cz)