Publikováno: 8. 11. 2011

Práce se seniory v muzeích – Celorepublikový seminář pro muzejní pedagogy

Metodické centrum muzejní pedagogiky pořádá seminář Senioří v muzeích. Diskutovat se budou specifika starších návštěvníků muzeí z pohledu andragogiky.Součástí semináře bude přednáška s workshopem PhDr. Michala Šeráka, Ph.D. z Katedry andragogiky a personálního řízení FF UK Praha a Příklady dobré praxe – zkušenosti z práce se seniory s nimiž seznámí Mgr. Eva Janěková z Knihovny Jiřího Mahena Brno.
Práce se seniory v muzeích – Celorepublikový seminář pro muzejní pedagogy

Diskutovaná témata semináře:

Specifika starších návštěvníků muzeí z pohledu andragogiky.

• 1. Výchozí terminologie: Periodizace lidského věku. Stáří. Stárnutí. Senior.
  • 2. Demografická situace ČR: Aktuální stav. Stárnutí populace a její příčiny. Predikce socioekonomických důsledků.
  • 3. Sociální souvislosti stárnutí populace: Postavení seniorů ve společnosti. Rizika stárnoucí populace. Ageismus. Proseniorská edukace.
  • 4. Vzdělávání seniorů: Význam, funkce, zaměření a obsah. Specifika seniorské edukace.
  • 5. Docilita seniorů: Psychické a fyzické aspekty stárnutí. Paměť. Rychlost učení.
  • 6. Didaktické aspekty seniorské edukace: Motivace seniorů k učení. Metody a formy vzdělávání.
  • 7. Specifické požadavky seniorů: Vnější podmínky učení. Věkový mainstreaming. Bariéry vzdělávání.
  • 8. Muzea jako místa seniorské edukace: Senioři jako klienti, dobrovolníci a spolupracovníci. Příklady dobré praxe.

Blžší informace a přihláška zde