Publikováno: 26. 7. 2024

Podoby ukrajinské kultury 2024

Ministerstvo kultury přináší informace o aktuálním dění v ukrajinské kultuře.

Podoby ukrajinské kultury 2024

MKČR pravidelně v týdenní periodicitě přináší zprávy z ukrajinské kultury, jako důkaz, že ukrajinská kultura navzdory válce žije ve své rozmanitosti.

•  Ve Lvově započal nový výstavní projekt Moje území

28. června 2024 započal ve Lvově nový výstavní projekt Moje území v Centru pro intelektuální umění Merkur, které sdružuje současné umělce z různých částí Ukrajiny. Moje území je výstava o svobodě, jejím globálním významu, ukrajinské zemi, osobních a kolektivních hodnotách, psychickém pohodlí, fyzičnosti a duchovnosti. Hlavní poselství projektu: ,,aby bylo území svobodné, musí být chráněno,“ říká Bohdan Mysjuha, umělecký ředitel Centra a kurátor výstavy.

• Vyučovat a učit se za pomocí živého dědictví na Ukrajině: proběhla prezentace projektu a manuálu UNESCO

3. července 2024 státní tisková agentura Ukrinform uspořádala prezentaci manuálu pro učitele základních a středních škol na Ukrajině, který implementuje inovativní metodiku spojující živé dědictví, vzdělávání a vědu. Studium nehmotného kulturního dědictví podporuje pocit sounáležitosti, a to je jeden z nejdůležitějších prvků státní identity,“ uvedla Anastasija Bondar, náměstkyně ministra kultury a informační politiky Ukrajiny pro digitální rozvoj, digitální transformace a digitalizaci. Za účelem podpory ochrany ukrajinského živého dědictví zahájilo UNESCO společně s vývojovým centrem Demokracie skrze kulturu a partnery projekt integrace živého dědictví do vzdělávacího procesu, který vychází z úspěšných evropských zkušeností.

• V Kyjevě se konala mezinárodní konference Ochrana kulturního dědictví a boj proti kulturnímu vymazání v ozbrojených konfliktech: nové výzvy a zkušenosti Ukrajiny

​Největší výzvou pro obor památkové ochrany se stala ruská agrese proti Ukrajině, která začala v roce 2014 a po 24. únoru 2022 přešla do plné eskalace. V současné době na Ukrajině neexistují žádná bezpečná místa pro kulturní hodnoty, ohroženy jsou vlastně všechny kategorie památek bez výjimky. Jedinými rozdíly jsou míra nebezpečí, povaha hrozeb a schopnost národního ukrajinského i mezinárodního právního systému na ně reagovat. Tyto otázky a problémy budou diskutovány na konferenci.

• První dáma Olena Zelenská zahájila výstavu Poklady Krymu. Návrat, za exponáty Ukrajina bojovala téměř 10 let

Výstava unikátních exponátů ze sbírky tzv. „skytského zlata“ byla zahájena v pátek 5. července v Muzeu Kyjevo-Pečerské lávry. Jedná se o soubor  skytských, ale zčásti i sarmatských uměleckých předmětů, jež byly průběžně objevované v 19. a 20. století v jižní Ukrajině i Krymu. Účelem konference je zvýšit povědomí o Haagské úmluvě a Druhém protokolu na národní i mezinárodní úrovni a zajistit jejich účinnost.

• V důsledku války bylo evakuováno více než 450 000 muzejních předmětů. Dalších 35 000 se hledá

K 4. červenci 2024 bylo z ukrajinských muzeí kvůli válce evakuováno 453 541 exponátů. V současné době se hledá asi 35 000 dalších. Oznámila to Anastasija Bondar, náměstkyně ministra kultury pro digitální rozvoj, digitální transformace a digitalizaci, uvádí Interfax-Ukrajina. Bondar uvedla, že v roce 2014 bylo na Ukrajině 12 milionů muzejních předmětů, které patřily do státní části muzejního fondu. Z nich je nyní 1,7 milionu na dočasně okupovaném území. Náměstkyně dodala, že v obsazení zůstává 90 muzeí a muzejních skladů. 26. června vešlo ve známost, že ministerstvo kultury zvažuje otázku redukce sítě kulturních institucí v souvislosti s úbytkem obyvatel Ukrajiny v důsledku války. A další den, 27. června, Parlamentní shromáždění Rady Evropy uznalo genocidní záměr Ruska zničit ukrajinskou kulturu a identitu.

• Ukrajinská kina uvedou v létě čtyři národní filmy

Pokud žijete na Ukrajině, zajít si na film není úplně jednoduché. Zaprvé se promítání pravidelně přerušují kvůli vzdušným poplachům a ostřelováním, kdy všichni diváci musí opustit sál, jít do úkrytu a promítání se obnoví až po skončení raketového útoku. Zadruhé jsou časté a dlouhodobé výpadky elektrického proudu, proto se rozvrhy kin shodují s rozvrhy podání elektřiny, a tak si divák musí vybrat, zda si doma pustí pračku nebo půjde do kina. Ukrajinští filmaři i přesto připravili na léto čtyři čerstvé novinky, které budou mít premiéru na Odeském filmovém festivalu v polovině července a následně se dostanou do kin.

Více informací: zde

Zdroj: mkcr.cz