Publikováno: 26. 7. 2023

Pergamonské muzeum v Berlíně projde rozsáhlou rekonstrukcí

Berlínské Pergamonské muzeum se nachází v havarijním stavu, na podzim bude uzavřeno a zahájí se rozsáhlá rekonstrukce.

@commons.wikimedia.org

Nejznámějšími exponáty Pergamonského muzea založeného v roce 1930 jsou babylonská Ištařina brána či Pergamonský oltář, helénistický sochařský monument, který dal muzeu jméno. Exponáty, které jsou součástí stavby, během rekonstrukce zůstanou na místě, vše ostatní se bude stěhovat. Vyklizení vitrín, přemístitelných předmětů a nakonec velkých komponentů potrvá déle než rok. Menší část muzea se po rekonstrukci otevře veřejnosti v roce 2027, o dalších deset později pak celé Pergamonské muzeum.

Muzejní ostrov, na němž leží pět světově významných muzeí, museli před dvěma sty lety zpevnit, aby unesl všechny naplánované budovy. Pod muzeem je navíc hluboký příkop z doby ledové, který tehdejší stavitelé překlenuli speciální konstrukcí a i tu je třeba opravit.

Více informací: zde

Zdroj: artnews.com; ct24.ceskatelevize.cz