Publikováno: 25. 1. 2023

Panelový boom a bytový šum v Plzni

Kritický katalog výstavy se zaměřuje na bytovou sídlištní architekturu a urbanistický vývoj Plzně mezi lety 1945–1989.

@npu.cz

Publikace představuje výsledky archivní rešerše a fotodokumentace bytových domů a občanské vybavenosti vč. průzkumu uměleckých děl ve veřejném prostoru plzeňských sídlišť a obytných souborů. Kniha je výsledkem dlouhodobého výzkumného úkolu věnovaného Moderní architektuře 20. století. Podrobněji se publikace věnuje sídlištím Slovany (Lenka Lišková), Jižní Předměstí: zaniklým bytovým domům v Zátiší, sídlišti Skvrňany, obytným souborům v Bezovce a sídlištěm Bory (Martin Cikán), obytným souborům sídliště Doubravka a Lobzy (David Tuma) a sídlištím na Severním Předměstí: Lochotín, Bolevec, Košutka a Vinice (Lucie Tlustá, Lenka Lišková) a obytným souborům Pod Záhorskem nebo zaniklým bytovým domům v Zátiší na Skvrňanech (Martin Cikán). Publikace je doplněna mapami s vyznačením použitých konstrukčních soustav, nebo podrobněji jednotlivých sekcí. Připomenuty jsou také osobnosti spojené s výstavbou uvedených sídlišť.

CIKÁN, Martin; LIŠKOVÁ, Lenka; TLUSTÁ, Lucie; TUMA, David: Panelový boom a bytový šum v Plzni. Plzeň: NPÚ, ÚOP v Plzni, 2022. 320 s. ISBN: 978-80-85035-59-9.

Zdroj: npu.cz