Publikováno: 5. 1. 2023

Památky. Jižní Čechy

První číslo nového celostátního časopisu zabývajícího se památkovou péčí v jednotlivých regionech České republiky je věnováno jihu Čech.

@npu.cz

Témata prvního čísla byla zvolena v co nejpestřejším rozpětí – od hledání podoby hradu Zvíkov před jeho částečnou přestavbou v 19. století, rozkrývání souvislostí informací na náhrobcích židovského hřbitova v Kolodějích nad Lužnicí či průzkumu skvostů uchovávaných v českokrumlovské zámecké knihovně, až po objevování památek, na které se dosud zapomínalo: středověkých špitálů ve Vyšším Brodě nebo nejstaršího českého venkovského stavení, které ještě před několika lety stálo v Mirkovicích na Českokrumovsku. Osobní vzpomínky na atmosféru v jihočeské památkové péči na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století přibližuje rozhovor s nedávno zemřelým doyenem oboru Ing. Alešem Krejčů. Sborník uzavírají informace o nejnovějších akcích obnov a restaurování či desítkách nově prohlášených kulturních památek.

Zdroj: npu.cz