Publikováno: 23. 5. 2022

Otevření vily Miroslava Zikmunda

Lidé se letos budou moci poprvé podívat do zlínské vily Miroslava Zikmunda. Nadační fond Zikmundova vila získal dotace na přípravu prohlídek a kulturních aktivit souvisejících s odkazem slavného cestovatele.

@facebook.com/Zikmundova vila

Bývalá cestovatelova vila, zlínská kulturní památka, bude návštěvníkům přístupná od září 2022 pravidelně vždy první neděli v měsíci. Během tohoto dne bude možno přijmout čtyři skupiny návštěvníků, vždy po maximálně šesti lidech, aby se zachovalo komorní vnímání tohoto prostoru. Podle ředitelky nadačního fondu Zikmundovy vily budou muset zájemci o prohlídku počítat s tím, že bude přihlíženo k přání pana Zikmunda, aby sem přijížděli lidé, zajímající se o podobná témata, kterými žil on.

Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933–1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro místního okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Miroslav Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu. Podle architekta Petra Všetečky by dům měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. „Každodennost by měla být patrná, člověk by měl mít pocit, že je na návštěvě, ne v muzeu,“ uvedl Všetečka. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v suterénu.

Pro ty, co se do vily nedostanou, se připravuje možnost virtuální 3D prohlídky, které připravuje tým Technologického inovačního centra ve Zlíně.

Zdroj: rozhlas.cz