Publikováno: 20. 7. 2023

NTM vykoupilo jedinečnou nahrávku s Konrádem Henleinem

Národní technické muzeum získalo do svých sbírek od soukromého sběratele tříminutovou nahrávku s popiskem: „Konrad Henlein, květen 1934“.

@ntm.cz

Nahrávka byla zachráněna náhodou. Kovová matrice, na které je Henleinův projev, vznikla v roce 1934 pro gramofonovou firmu ESTA. Po znárodnění v roce 1948 byly všechny matrice z českých firem svezeny do nově vzniklých gramofonových závodů v Loděnici. V sedmdesátých letech byla část matric převezena do sběrných surovin, o čemž dostal jeden soukromý sběratel zprávu a mohl si z nich přijít vybrat.

Kurátor Národního technikckého muzea Jan Hosťák se léta pokoušel nahrávku od sběratele získat, což se mu nyní podařilo. Ve spolupráci se zvukovými techniky Českého rozhlasu nahrávku přehráli a uložili do sbírkového fonu muzea. „Konrád Henlein zde už používá rétoriku Adolfa Hitlera. Není ještě tak agresivní, ovšem ten projev je cílen na československé Němce, kteří žili v pohraničí. A právě v roce 1934 a 1935 celkově vrcholí velká hospodářská krize v těchto oblastech,“ popisuje  historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd.

Více o nahrávce včetně jejích úryvků: zde

Zdroj: irozhlas.cz