Publikováno: 28. 2. 2014

Nově spuštěný portál Správa sbírek

Na nově spuštěném portálu Správa sbírek jsou publikovány metodické pokyny Ministerstva kultury ČR, metodické texty, vybrané odpovědi na písemné dotazy správců sbírek, komentované poznatky z kontrol dodržování zákona číslo 122/2000 Sb. včetně tzv. dobrých příkladů a další zajímavé informace týkající se správy sbírek.

Portál je obsahově plněn přímo metodickým pracovištěm pro správu sbírek muzejní povahy, kterým je oddělení muzeí a galerií odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR (OMG MK ČR).

Toto pracoviště vede centrální evidenci sbírek (CES), zpracovává metodické pokyny Ministerstva kultury, připravuje metodické texty a metodické příručky, poskytuje metodické konzultace vlastníkům a správcům sbírek, odpovídá na písemné dotazy a lektorsky zajišťuje výuku správy sbírek ve Škole muzejní propedeutiky, kterou s podporou ministerstva zajišťuje Asociace muzeí a galerií České republiky.

Portál je členěn do těchto kategorií:

Centrální evidence sbírek (CES)

Uchování sbírkových předmětů

Evidence sbírkových předmětů

Inventarizace sbírkových předmětů

Vyřazování předmětů ze sbírky

Vývoz sbírkových předmětů do zahraničí

Specifické otázky správy sbírek

Portál Správa sbírek je dostupný na adrese www.emuzeum.cz/sprava-sbirek