Publikováno: 27. 6. 2022

Nové muzeum uprchlíků v Dánsku

Muzeum bylo otevřeno na místě největšího uprchlického tábora v Dánsku z dob konce druhé světové války.

Nové muzeum uprchlíků v Dánsku

V dánském Oksboelu se veřejnosti 29. června otevře nové muzeum věnované pořád aktuálnímu tématu uprchlíků. Muzeum sídlí na místě největšího uprchlického tábora v dánské historii, kde se na konci druhé světové války shromažďovali němečtí občané utíkající z území poražené Třetí říše. Právě tato uprchlická vlna, která čítala více než 250 tisíc lidí, kteří chtěli najít útočiště v severské zemi, je těžištěm hlavní expozice. Vlastní sekce je ale věnovaná také otázce uprchlíků v současnosti nebo nedávné minulosti, například lidí přijíždějících z Vietnamu, Čile, Bosny, Sýrie, Afghánistánu nebo nejčerstvěji z Ukrajiny.

Expozice muzea je multimediální, kromě sbírkových předmětů jsou jejím základem také svědectví uprchlíků, která si návštěvník může poslechnout a shlédnout na velkorozměrných obrazovkách.

"Být uprchlíkem není něco, pro co se člověk rozhodne. Není to jeho osobní volba, je to něco, co se stane," říká v jednom z videí v expozici Sawsan Gharib Dall, etnická Palestinka bez státní příslušnosti, která se narodila v uprchlickém táboře v Libanonu a žila tam až do svého útěku do Dánska v roce 1985.

Stavba a provoz muzea byly financovány ze soukromých darů, financí parlamentu Spolkové republiky Německo a rozpočtu německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

Terčem kritiky je ovšem fakt, že muzeum se otevírá právě v době, kdy Dánsko přijímá přísné limity pro počet uprchlíků přijatých do země. Vláda navíc neprodloužila azyl řadě migrantů ze Sýrie se zdůvodněním, že Sýrie může být nyní považována za zcela bezpečnou zemi, a zahájila diskuzi o vybudování uprchlického tábora ve Rwandě po vzoru Velké Británie.

Celý článek zde.

Oficiální stránky muzea (v dánštině)

Zdroj: dw.com