Publikováno: 7. 12. 2023

Nové lapidárium v Pardubicích

Ve sklepení Východočeského muzea v Pardubicích vznikne lapidárum, ve kterém budou vystaveny umělecké, architektonické a pamětní kamenné prvky ze středověku, raného novověku, ale i z 20. století.

Nové lapidárium v Pardubicích

Ve sklepních prostorech pardubického zámku, kde sídlí Východočeské muzeum, vzniká nové lapidárium. Mají zde být vystaveny zejména raně novověké náhrobníky pocházející z větší části ze zrušeného městského hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích. Jedná se o náhrobníky drobných aristokratů, většinou úředníků pardubického panství, a jejich rodinných příslušníků z období 16. a 17. století.

Součástí připravovaného projektu je revitalizace povrchů veškerých stěn a podlah, prostory budou dále doplněny o hlídání klimatu a další systémy. Místnost bude vybavena expozičním osvětlením a konstrukcemi pro umístění kamenných prvků. Následně bude provedeno odborné umístění všech památek a doprovodné grafiky.

Lapidárium by mělo být volně přístupné od září příštího roku.

Zdroj: pardubicky.denik.cz