Publikováno: 25. 11. 2022

Nová tržnica v Bratislavě vyhlášena kulturní památkou

Na Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky bude od 22. 11. i pozdně modernistická budova bratislavké Nové tržnice.

Nová tržnica v Bratislavě vyhlášena kulturní památkou

Budova Nové tržnice vznikla nedaleko místa tradičních trhů. Pozdně modernistická stavba byla dokončena v roce 1983 a patřila k mnoha krytým držnicím, které na Slovensku vznikly během 80. let. Jde o unikátní stavbu, jejíž cílem bylo zakrýtí rušných prostor skleněnou konstrukcí s odhaleným potrubím vzduchotechniky. Stavba s high-tech nádechem je tak vrcholnou realizací slovenského architekta Ivana Matušíka. Nyní, 41 let po svém otevření získala budova Nové tržnice status národní kulturní památky.

Více informací o Nové tržnici i o procesu vyhlášení statusu národní kulturní památky naleznete pod tímto odkazem.

Zdroj: pamiatky.sk