Publikováno: 5. 1. 2024

Nová světová muzea v roce 2024

Na letošní rok je naplánováno otevření řady dlouho očekávaných muzejních institucí nebo zrekonstruovaných památkových objektů.

Nová světová muzea v roce 2024

Internetový magazín o umění Apollo vybral několik nejzajímavějších a nejatraktivnějších muzeí a památek s plánovaným datem otevření nebo znovuotevření v roce 2024.

1. Katedrála Notre Dame v Paříži - dominanta hlavního města Francie by se po několikaletých opravách škod způsobených požárem měla znovu otevřít veřejnosti v prosinci 2024. Restaurační práce by ovšem měly trvat až do roku 2028. Novou součástí památky by měla být i muzejní expozice mapující historii katedrály od 13. století do současnosti

2. The Frick Collection v New Yorku - rozsáhlá umělecká sbírka ocelářského magnáta Henryho Claye Fricka se po letité rekonstrukci vrací do jeho rezidence navržené architektem Thomasem Hastingsem. Více než tisíc uměleckých díl ze čtrnáctého až devatenáctého století si budou návštěvníci moct prohlídnout v jejich původních prostorech, nově bezbariérových a plně přístupných, ve druhé polovině roku.

3. Perth Museum - muzeum představí dějiny Skotska se zaměřením na Perth, někdejší středověké hlavní město regionu. Hlavním exponátem bude Kámen ze Scone, známý také jako Kámen osudu, který byl důležitým prvkem u korunovací skotských a později britských panovníků. Otevření muzea je plánováno na březen 2024.

4. Kunstsilo - galerie a kulturní centrum na norském ostrově Odderøya bude netradičně sídlit ve funkcionalistické budově sila na obilí z roku 1935. Kromě jiného bude zde vystavena největší soukromá sbírka modernistického severského umění na světě, zapůjčená norským finančním magnátem Nicolaiem Tangenem. Muzeum se otevře 11. května.

5. Muzeum bezdomovectví (The Museum of Homelessness) - britské komunitně řízené muzeum, které se zaměřuje na prezentaci témat souvisejících s lidmi bez domova, spolupracovalo od svého založení v roce 2014 s řadou muzejních institucí a organizací, jako jsou Tate nebo britská Museums Association. V roce 2024 se konečně dočká vlastního sídla s výstavními prostory u londýnského Finsbury Park.

6. Velké egyptské muzeum v Gize - ačkoliv otevření největšího egyptologického muzea na světě bylo avizováno již v minulých letech, egyptský ministr cestovního ruchu Ahmed Issa se vyjádřil, že letos se muzeum konečně blíží k dokončení a předpokládané datum slavnostního otevření návštěvníkům je předběžně určeno na květen. Zcela dokončen je prý Tutanchamonův sál, ve kterém je vystaveno kolem 5000 předmětů z hrobky faraona.

Celý článek zde.

Zdroj: apollo-magazine.com