Publikováno: 8. 1. 2024

Nová Kulturní a kreativní federace

V Česku vzniká Kulturní a kreativní federace, která si dává za úkol spojovat a formulovat zájmy celého sektoru, zejména pak při jednání s ministerstvy a vládou.

Nová Kulturní a kreativní federace

Kulturní obec se shoduje, že roztříštěnost sektoru je dlouhodobě neudržitelná a postrádá – na rozdíl třeba od lékařů nebo učitelů – jednotný hlas. Dvě stě tisíc zaměstnanců a podnikatelů v kulturní a umělecké oblasti zastupují bezmála dvě stovky asociací.

Cílem spolku je spojovat kulturní a kreativní sektor, zastupovat jeho zájmy a být transparentním komunikačním kanálem s veřejnou správou. „Chceme spolupracovat s asociacemi, kulturními institucemi, neziskovými organizacemi, veřejnou správou, podniky kulturních a kreativních odvětví nebo firmami využívajícími jejich služeb. Chceme být připomínkovým místem v rámci meziresortního připomínkového řízení, koordinovat spolupráci členů, zapojovat se do evropských iniciativ, mapovat světové trendy a zajišťovat odborné zázemí pro efektivní podporu českého kulturního a kreativního sektoru. Budeme poskytovat prostor pro diskusi a efektivně zastupovat celý sektor. V tomto ohledu jsme například Ministerstvu kultury ČR nabídli odborný materiál, který by mohl pomoci se zaváděním statusu umělce.“

Dne 3. 1. proběhla otevřená ustavující schůze, kde došlo ke konsenzu, že český kulturní a kreativní sektor by měl mluvit silným a jednotným hlasem. Jednotný hlas Kreativní a kulturní federace pomůže prosazovat důležitost kultury, umění a kreativity v České republice. Veřejná podpora kulturního a kreativního sektoru je dlouhodobě nízká, právě i kvůli neexistenci subjektu, který by různorodé zájmy sektoru sjednocoval a posiloval.

Rozhovor o založení Kulturní a kreativní federace: zde

Webové stránky spolku

Zdroj: kreativnifederace.cz