Publikováno: 16. 5. 2024

Nová expozice Moravského židovského muzea Malý Mehrin

Nová expozice využívá digitální technologie a interaktivní prvky k prezentaci kultury moravských Židů.

Nová expozice Moravského židovského muzea Malý Mehrin

Moravské židovské muzeum Malý Mehrin otevřelo v polovině května novou expozici ve sklepních prostorech. Skutečné sbírkové předměty zde ovšem nejsou k nalezení - ty budou vystaveny až v nové budově muzea. V prozatimní expozici jsou nahrazeny moderními technologiemi, návštěvník tak může shlédnout například hologramy rituálních předmětů mikulovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša, 3D digitalizovanou podobu purimové masky nalezené v geníze holešovské synagogy nebo interaktivní dotykovou obrazovku, na které si může složit štít na Tóru. Nechybí ani hra - v ruinách synagogy má hráč za úkol najít pět rituálních předmětů. Digitální prvky jsou doplněny instalací šábesové večeře s možností ochutnat typické pečivo chala podobné vánočce.

Malý Mehrin je kulturně-vzdělávací paměťovou institucí sídlící v Brně na Vídeňské 14, kterou provozuje Nadační fond Mehrin. Svůj provoz zahájila 1. března 2023. Sídlo je prozatimní, instituce má v plánu výstavbu zcela nové budovy z dílny japonského architekta Kengo Kumy, ve které máý být umístěna expozice mapující kulturu a historii Židů na Moravě.

Článek na webu Českého rozhlasu zde.

Více info zde.

Zdroj: rozhlas.cz; malymehrin.cz