Publikováno: 24. 8. 2022

Nová definice muzea byla schválena!

Na Generální konferenci ICOM v Praze byla výraznou většinou schválena nová podoba definice muzea.

Nová definice muzea byla schválena!

Na 26. ročníku Generální konference ICOM , která se koná ve dnech 22.-26. září v Praze, byla přijata nová oficiální definice muzea. Nová definice je výsledkem 18-měsíčního přípravného procesu, na kterém se kromě výboru ICOM Define účastnili i zástupcové národních výborů z celého světa. Dofinice bola přijata výraznou většinou, souhlasně se vyjádřilo až  92,41 % delegátů ICOM s hlasovacím právem. Proti bylo pouze 4,36 % hlasujících.

Nová definice zdůrazňuje širší roli muzeí ve spoločnosti, význam přístupnosti, inkluze, udržitelnosti nebo participativnosti a práce s komunitami. Český překlad definice bude brzy zveřejněn Českým výborem ICOM.

“A museum is a not-for-profit, permanent institution in the service of society that researches, collects, conserves, interprets and exhibits tangible and intangible heritage. Open to the public, accessible and inclusive, museums foster diversity and sustainability. They operate and communicate ethically, professionally and with the participation of communities, offering varied experiences for education, enjoyment, reflection and knowledge sharing.”

Doplnění (5.9.2022):

Český výbor ICOM na své webové stránce zveřejnil oficiální český překlad nové definice muzea.

“Muzeum je stálá nezisková instituce ve službách společnosti, která odborně zpracovává, sbírá, konzervuje, interpretuje a vystavuje hmotné i nehmotné dědictví. Muzea jsou otevřená veřejnosti, přístupná a inkluzivní. Podporují a rozvíjejí rozmanitost a udržitelnost, fungují a komunikují eticky, profesionálně a za účasti různých komunit. Nabízejí rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení, reflexi a sdílení vědomostí.“

Více informací o definici a procesu její tvorby a přijetí zde.

Zdroj: icom.museum