Publikováno: 26. 4. 2022

Nominovaná muzea na ceny EMYA 2022

Na YouTube kanálu European Museum Forum lze zhlédnout krátká prezentační videa jednotlivých subjektů, které se ucházejí o prestižní Cenu evropského muzea roku 2022.

europeanforum.museum

Mezi kandidáty jsou muzea jak ze západoevropských zemí, jako Francie, Německa, Španělska, Belgie, Nizozemska, Švýcarska či Dánska, tak i muzeí Lotyšska, Polska, Estonska, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Chorvatska nebo Turecka. Bohužel, jako již tradičně, se o cenu neuchází žádná z českých nebo slovenských sbírkotvorných institucí. Tuzemské instituce zůstávají zřejmě věrné Národní soutěži Gloria Musealis.

S ohledem na aktuálně probíhající válku na Ukrajině je zajímavostí, že v soutěži nadále zůstává ruské Černomyrdinovo muzeum v orenburské obci Čornyj Otrog, které bylo zřízeno prezidentským dekretem s podporou Gazpromu a jež je věnováno přednímu sovětskému a posléze ruskému politikovi Viktorovi Černomyrdinovi (1938–2010). Monumentální muzeum se nachází v bývalé budově místního výboru KSČ s novostavbou, která nabízí plochu 8200m2 a na 27 000 sbírkových předmětů.

Za Ukrajinu se pak o cenu uchází kyjevské muzeum módy Victoria Museum, které bylo založena roku 2017 Victoriou Lysenkovou, milovnicí módy a muzeí, jinak též manželkou ukrajinského podnikatele Vjačeslava Lysenka. Muzeum nabízí sedm výstavních sálů věnovaných evropské módě 1830–1920. Přes trvající válečný konflikt je muzeum opět otevřené veřejnosti. Můžete si jej prohlédnou také virtuálně

Mimoto dnes definitivně končí možnost přihlášení se do soutěže!

Videa si můžete zhlédnout zde: EMYA2022 Nominee

Zdroj: cvsmuseum.ru, victoriamuseum.com.ua, europeanforum.museum