Publikováno: 3. 8. 2022

Nejvýznamnější osobnosti světových muzeí na ICOM konferenci v Praze

26. generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM, jež se koná na konci srpna v Praze, se blíží. Se svými příspěvky věnujícími se širokému spektru muzejní problematiky na ní vystoupí významné osobnosti světových muzeí. 

@prague2022.icom.museum

Webový portál propamatky.info přináší výběr významných a zajímavých přednášejících, kteří vystoupí na srpnové generální konferenci Mezinárodní rady muzeí ICOM.

Problematiku vztahu muzeí a občanské společnosti uvede Margarita Reyes Suárez. Kolumbijská antropoložka a muzeoložka se specializuje na práci s komunitami, tradice, jejich obnovu a udržování. Její práce o kulturní dynamice komunit má v současnosti obrovský dopad na práci řady muzeí.

Téma udržitelnosti a schopnosti muzeí překonávat krize představí nejmladší moderátorka v historii generálních konferencí ICOM Hilda Flavia Nakabuye. Ugandská aktivistka, jež je ve svých 25 letech řazena mezi nejvlivnější ženy v boji proti klimatickým změnám.

Pozvání přijal také Lonnie G. Bunch III, který je 14. tajemníkem Smithsonian Institution, největšího muzejního komplexu na světě tvořeného 21 muzei, 21 knihovnami, Národní zoologickou zahradou, výzkumnými a vzdělávacími centry ve Spojeném království. Bunch bude předávat své zkušenosti s vedením muzeí, a to ve formátu diskuze s Hilary Carty OBE, která je výkonnou ředitelkou společnosti Clore Leadership, nejuznávanějšího poskytovatele vzdělávání a rozvoje v oblasti leadershipu ve Velké Británii.

K tématu muzeí a nových technologií bude hovořit Seb Chan, generální ředitel ACMI (Australia´s National Museum of Screen Culture) v Melbourne. Je vedoucím pracovníkem muzejních průvodců odpovědných za zkušenosti návštěvníků, marketing, design značky a komunikace, digitální produkty, technologie a muzejní sbírky.

Konference řeší také dopady války na Ukrajině, jejíž zástupci mají účast na setkání zdarma. Připraven bude i panel, který se bude věnovat Ochraně kulturního dědictví na Ukrajině. Tento panel se bude konat ve velice symbolickém termínu 21. srpna.

Zdroj: propamatky.info