Publikováno: 3. 6. 2024

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany.

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Převzetí památníku a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.

Národní památník od roku 2000 spravuje Národní muzeum, příspěvková organizace Ministerstva kultury. Pod vedením Národního muzea byl památník v první dekádě milénia zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Muzeum zde vytvořilo dvě stálé expozice prezentující návštěvníkům významné události českých dějin během 20. století. Kromě expozice Křižovatky české a československé státnosti je zde do kulis Gottwaldova mauzolea včleněna expozice Laboratoř moci připomínající stinnou stránku existence památníku, který byl zneužit komunistickou propagandou.

Vojenský historický ústav nyní v památníku plánuje logicky navázat na nové expozice Armádního muzea Žižkov s připravovanou expozicí věnovanou státním symbolům České republiky.

Více informací zde.

Zdroj: vhu.cz