Publikováno: 13. 1. 2023

Muzeum vystaví variace na Dívku s perlou od návštěvníků

Po dobu zápůjčky slavného Vermeerova obrazu chce nizozemské Mauritshuis vystavit jeho originální verze od návštěvníků.

Muzeum vystaví variace na Dívku s perlou od návštěvníků

V nizozemském muzeu Rijksmuseum bude od února ke shlédnutí historicky nejrozsáhlejší a nejkomplexnější výstava díl barokního malíře Jana Vermeera, včetně slavné Dívky s perlou. Obraz bude ovšem do ukončení výstavy v červnu letošního roku chybět ve stálé expozici muzea Mauritshuis v Haagu. Mauritshuis se rozhodl absenci jednoho z návštěvnícky nejatraktivnějších díl ze své sbírky překlenout netradičně. Muzeum vyzývá širokou veřejnost k zaslání svých verzí Dívky s perlou, bez omezení média nebo přístupu k motivu obrazu. Ze zaslaných příspěvků muzeum kurátoři expozice vyberou ty nejlepší, které se budou střídat na digitální obrazovce, instalované na místě chybějícího obrazu.

Muzeum již delší dobu úspěšně využívá ikonický obraz k neobvykle propagaci. Od dubna 2021 spravuje muzeum profil @mygirlwithapearl na platformě Instagram, kde zveřejňuje zajímavé variace na dílo zaslané uživateli z řad veřejnosti. Dívka s perlou vytvořená z kukuřičného klasu, knoflíků nebo konzervy od sardinek tedy není pro pracovníky muzea a uživatele sociálních sítí nic nezvyčejné, poprvé se ale tento druh obsahu stane součástí samotné fyzické expozice.

Více informací v článku zde.

Zdroj: news.artnet.com