Publikováno: 18. 5. 2022

Muzeum ohroženého umění

Válkou ohrožené památky a umělecká díla na Ukrajině chce podpořit virtuální 3D galerie, která umožňuje finančně podpořit snahu uložit ohrožená díla do bezpečí, jejich restaurování či vznik nových muzeí.

@artspaces.kunstmatrix.com

Online Muzeum ohroženého umění oslavuje bohaté kulturní dědictví země, ukrajinské umění a osobnosti, které jej vytvořili. Ruské bomby už na Ukrajině zničily nejen infrastrukturu a obytné domy, ale i kostely, muzea a kulturní památky. Smyslem projektu je vybrat peníze, které mají pomoci pokrýt náklady na přepravu a uložení uměleckých děl do bezpečí, ale i na jejich opravu a restaurování škod utrpěných během války. Umělecká díla ve virtuálním muzeu byla pozměněna tak, že je návštěvník může vidět dotčené současnou válkou – připomínají tím, že destrukcí může skončit umění, lidé, krajina a celá města. 100% výtěžku poputuje přímo na obnovu a záchranu tohoto umění stejně jako na přestavbu zničených muzeí.

Zdroj: artspaces.kunstmatrix.com, aktualne.cz