Publikováno: 9. 1. 2024

Muzeum hledá staré předměty do Hrabalovy chaty

Polabské muzeum se obrací na širokou veřejnost s prosbou o pomoc při zařizování objektu chaty Bohumila Hrabala v Kersku.

Muzeum hledá staré předměty do Hrabalovy chaty

Středočeský kraj, který Hrabalův někdejší domek koupil, nyní ve spolupráci s Polabským muzeem hledá předměty, kterými bude expozice vybavena. Chybí totiž část původního vybavení chaty, které by muzeum rádo (alespoň tvarově podobné) získalo. Uveřejnilo a postupně aktualizuje seznam předmětů, které by se měly v chatě objevit. Muzeum do expozice preferuje věci opotřebené, s patinou vzniklou časem, ne nové či nepoužívané. Je možné darovat také poškozené, rozbité či slepované předměty. Cílem je vytvoření interiéru chaty tak, jak vypadala v době, kdy chatu používal Bohumil Hrabal, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.

Pokud by měl někdo doma podobný předmět ze seznamu a rád by jej nabídl, nechť se ozve na adresu: info@polabskemuzeum.cz

Kraj Hrabalovou chatu odkoupil za téměř 10 milionu korun od majitelů, jimž ji spisovatel odkázal. Bohumil Hrabal tady pobýval a tvořil v letech 1966–1996, právě tady nejspíš vznikla celá řada jeho knih, od Postřižin, Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále.

V současnosti se dokončuje rekonstrukce objektu, ve kterém vznikne expozice věnovaná spisovateli. Otevření objektu je směřováno k březnu 2024, tedy ke 110. výročí Hrabalova narození.

Zdroj: polabskemuzeum.cz; novinky.cz