Publikováno: 11. 4. 2023

Vycházky po architektonických zajímavostech Prahy

Centrum památek moderní architektury Muzea města Prahy pořádá tři zajímavé vycházky do vybraných částí Prahy.

@muzeumprahy

V dubnu se mohou zájemci vydat do zahradního města Ořechovka, v květnu do zahrad Rothmayerovy vily a Břevnova a v červnu do zahrad Müllerovy vily a za Panenskou.

20. dubna od 17 hodin | Zahradní město Ořechovka

Ořechovka je dnes pojem v Praze všeobecně známý. Málokdo ale ví, jaké jsou hranice původního „zahradního města“, kdo jej navrhl, kdo si zde stavěl domy a kdo navrhoval jednotlivé bloky řadových domů, podle jakých principů se stavělo a jaká pravidla zde musela být dodržována. Podíváme se také do širšího okolí, které je sice nazýváno Ořechovkou, ale jeho zástavba už měla jiná pravidla. Dozvíme se více o družstevní výstavbě za První republiky a zazní i osobní příběh spojený s pomníkem Padlým na Macharově náměstí.

18. května od 17 hodin | Do zahrady Rothmayerovy vily a za zmizelou břevnovskou návsí

Zahrada Rothmayerovy vily má v sobě kouzlo, které ve své době přitáhlo i fotografa Josefa Sudka. V současnosti je přístupná pouze jako součást prohlídky vily, ale my budeme mít jedinečnou možnost si zahradu prohlédnout samostatně. Následně se vydáme do míst, která se velmi zásadně změnila. Navštívíme sídliště, kterému se říká „Na pendreku“. A najdeme dokonce souvislost místa, kde dříve stávala dnes už zaniklá břevnovská náves, se zahradou vily architekta Rothmayera.

15. června od 18 hodin | Do zahrady Müllerovy vily a za Panenskou

Tématem této vycházky je především zahrada Müllerovy vily, která není běžně volně přístupná a která je plná překvapivých momentů a nabízí mnohá zajímavá řešení. Zahrada, stejně jako vila, prošla velmi citlivou rekonstrukcí, za kterou obdržela prestižní ocenění Europa Nostra, a dodnes je opečovávána tak, aby souzněla s interiérem vily. Po prohlídce zahrady se vydáme do okolní zástavby, družstevní i do zástavby 70. let 20. století. Fotografiemi si připomeneme starou cihelnu, kolonii, která cihelnu nahradila a také archeologické nálezy, včetně depotu denárů, který se zde našel.

Zdroj: muzeumprahy.cz; propamatky.info