Publikováno: 27. 9. 2022

V polském Muzeu Jozefa Piłsudského připravili debatní programy pro středoškoláky

Ke 100. výročí získání nezávislosti připravili v Muzeu Jozefa Piłsudského spolu s nadací Polska Debatuje debatní programy pro studenty středních škol.

"Cílem projektu naučit účastníky, jak vést debatu, ve které je vytváření logické argumentace doprovázeno otevřeností k argumentům druhé strany a respektem k diskutujícímu a jeho odlišným názorům. Chceme také prezentovat historii jako oblast fascinujících dilemat, která jsou neustále aktuální a inspirují k dialogu a reflexi současnosti." Píšou na stránkách Muzea Jozefa Piłsudského o nově zahájeném projektu Historické debaty. Studenti jsou při debatách rozděleni do dvou skupin, které proti sobě mají rozvíjet argumentaci. Ke každé debatě pak pracovníci Muzea Piłsudského připravili srozumitelné podklady a doprovodily je návrhem pro a proti tezí, které mohou účastníci v debatě využít.

Témata debat byla zvolena tak, aby odrážely minulost v co nejkomplexnějším světle a zprostředkovaly i inspirativní podněty pro dnešek. Příběh polské nezávislosti tak mohou studenti doslova prodebatovat skrze téma modernizace, proměny hranic, vývoje politických stran, ale i skrze příběhy žen a ženské otázky ve 20. století. Tři sešity s podklady k jednotlivým debatám jsou k dispozici k zapůjčení v oborové knihovně Centra pro prezentaci kulturního dědictví Národního muzea. Konkrétně se jedná o sešity věnované modernizaci a krizi, reflexi polské historie v muzeích a o Polkách a nezávislosti.

Programy v Muzeu Jozefa Piłsudského jsou navíc součástí širších aktivit nadace Polska Debatuje. Cílem nadace je podpořit schopnost mladých Poláků a Polek argumentovat a vyjadřovat se; projekt historických debat v Muzeu Piłsudského je tak jen kamenem ve větší mozaice.

A za návštěvu stojí i samotné Muzeum Piłsudského. Nachází se několik kilometrů od Varšavy v místech kde Jozef Piłsudský prožil část života. Koupil zde totiž vilu. Expozice muzea umístěná do Piłsudského vily a nově zrekontruovaného muzejního komplexu je věnována právě této klíčové osobě polské historie. Zároveň ale není jen hagiografickým pomníkem velkému státníkovi, nýbrž nastoluje řadu dalších otázek, které jsou spojeny s polskou historií 19. a 20. století a obraz Jozefa Piłsudského v mnoha rovinách komlikují. Více naleznete zde.

Zdroj: muzeumpilsudski.pl